RNDr. Daniel Vaněk, Ph.D.


Byl jsem hostem Marka Ebena v pořadu ČT Na plovárně


Tajemství rodu

V roce 2012 jsem se podílel na přípravě a realizaci pořadu České televize Tajemství rodu. Svůj vzorek DNA mi pro geneticko-genealogickou analýzu poskytli bavič Karel Šíp, herec Viktor Preiss a herečka a moderátorka Tereza Kostková. 

 

Pátrání po genetických kořenech rodu je možné provádět nejen pro vyvolené osobnosti, ale i Vy můžete zjistit, jaká tajemství skrývá otcovská či mateřská linie vašeho rodu. V současné době můžeme například zjistit geografický původ předků v mužské či ženské linii (například anglosas, východní slovan, afričanka, asiatka a podobně), zjistit, kde ve světě žijí Vaši "genetičtí bratranci a sestřenice", popřípadě porovnat výsledky analýzy Vaší DNA s databází známých osobností, jako je Čingischán, Stalin, car Mikuláš 2, Jesse James a další.

 

Výsledky analýzy DNA se mohou stát součástí pátrání po tajemstvích Vašeho rodu. Mezi genetické testy, které jsou dostupné historikům a genealogům, patří analýzy Y-chromozómu (mužská linie) a mitochondriální DNA (ženská linie). Tyto systémy přenosu dědičné informace vytvářejí nepřerušitelnou spojnici mezi generacemi a mohou být velkým pomocníkem při rekonstrukci rodinné historie. Analýzu Y-chromozómu lze provádět pouze u mužů, ženy musí dodat vzorek DNA svého otce, bratra, strýce, bratrance a pod. Ženskou linii lze zkoumat u mužů i žen.

 

Další informace o geneticko-genealogickém testování naleznete na specializovaném portálu www.GenetickaGenealogie.cz.  A nebo mi napiště! 


15.06.2017 19:18

Dne 15.6.2017 jsme na tiskové konferenci oznámili spuštění projektu Jména mrtvým.

 

Téměř třicet let po pádu komunistického režimu stále existují místa masových hrobů, kde se nacházejí tajně uložené ostatky obětí a odpůrců totalitních režimů 20. století. Jedná se většinou o neoznačené hroby. V některých případech však není místo uložení obětí politické represe z období nacistické okupace a komunistického režimu dokonce ani přesně známo. Cílem našeho projektu je identifikace těchto kosterních pozůstatků. Tímto způsobem chceme naplnit základní civilizační povinnost zacházet s lidskými ostatky pietně

Hromadná pohřebiště se nacházejí v Praze, Brně, Ostravě, Valdicích a dalších lokalitách. Nejznámějším pohřebištěm, kde se také nachází největší množství ostatků, je Ďáblický hřbitov v Praze. V roce 2014 velkou pozornost vzbudilo pátrání po ostatcích P. Josefa Toufara. V letech 1943–1961 byly na Ďáblickém hřbitově tajně uloženy ostatky značného počtu obětí totalitních režimů. Podle posledních výsledků archivního výzkumu, který nedávno publikoval vedoucí Kabinetu dokumentace a historie Akademie Vězeňské služby ČR PhDr. Aleš Kýr, jsou zde ostatky 137 popravených či zemřelých politických vězňů z poúnorového období. Na tomto místě se patrně nachází i ostatky československých vojáků padlých v Resslově ulici dne 18. června 1942.

Jednoznačná a nezpochybnitelná identifikace kosterních pozůstatků se v současné době provádí pomocí analýzy DNA, kdy jsou porovnány výsledky genetické analýzy z kosterních pozůstatků a srovnávacího biologického materiálu získaného od příbuzných zemřelých.

Projekt bude probíhat v několika etapách:

    1. Vytvoření seznamu zemřelých z období totalitních režimů uložených na neznámém místě nebo v neoznačených hrobech
    2. Zajištění vzorků od příbuzných zemřelých a dalších informací (pravděpodobné místo uložení ostatků, ante mortem fotografie atd.)
  1. Archeologické ohledání místa, dokumentace a vyzvednutí ostatků
  2. Antropologické ohledání a dokumentace ostatků
  3. Genetická identifikace kosterních pozůstatků

S první etapou je zapotřebí začít co nejdříve, neboť postupně umírají pamětníci, očití svědci a také dárci srovnávacího biologického materiálu. Etapy 2–4 budou realizovány v případě společenského konsensu. K zahájení projektu jsme přistoupili z důvodu nedostatečné aktivity státních institucí zajistit důstojné uložení ostatků obětí totalitních režimů. Jakákoli další časová prodleva ztíží nebo dokonce znemožní budoucí identifikaci ostatků z důvodu nedosažitelnosti srovnávacích biologických materiálů.

 

Je někdo z Vašich příbuzných nebo známých uložen v neoznačeném hrobě? Pokudf ano, tak nás prosím KONTAKTUJTE POMOCÍ INTERNETOVÉHO FORMULÁŘE popřípadě na e-mailu: jmenamrtvym@dna.com.cz nebo telefonu: 606535526.


Novinky z oboru

15.06.2017 19:18

Jména mrtvým

Dne 15.6. jsme na tiskové konferenci oznámili spuštění projektu Jména mrtvým.   Téměř třicet let po pádu komunistického režimu stále existují místa masových hrobů, kde se nacházejí tajně uložené ostatky obětí a odpůrců totalitních režimů 20. století. Jedná se většinou o neoznačené hroby. V...

—————

28.02.2017 18:50

Nová kniha o genetické genealogii

Na konci roku 2016 jsme spolu s kolegy vydali knihu Průvodce DNA testováním a genetickou genealogií (k dostání například u Dobrovského nebo v našem e-shopu www.4N6shop.cz).     Cílem této publikace je seznámit čtenáře s genetickou genealogií. V knize je popsáno, jakým způsobem je...

—————

28.02.2017 18:49

Plán přednášek na rok 2017

V sekci přednášková aktivita je průběžně doplňován plán popularizačních přednášek na rok 2017.

—————

23.02.2016 18:11

Plán přednášek na rok 2016

V sekci přednášková aktivita je aktualizovaný plán popularizačních přednášek na rok 2016

—————

22.09.2015 10:56

Přednáška o genetické genealogii v Liberci

Dne 27.10. přednáším od 18:00 v Krajské vědecké knihovně v Liberci o genetické genealogii. Více informací ZDE.

—————

14.09.2015 15:20

Přednáška o genetické genealogii v České Třebové

Přednáška o genetické genealogii a představené nové publikace proběhne dne 6.10.2015 od 17:00 v přednáškovém sále Městského muzea.

—————

09.09.2015 23:44

Kniha o genetické genealogii

Dlouho odkládanou knihu o genetické genealogii se nám konečně podařilo dopsat! V knize je popsáno, jakým způsobem je možné určovat příbuzenský vztah, sledovat rodové linie a hledat genetické kořeny. Další info ZDE.    

—————

03.04.2015 09:39

Genetická genealogie na ČT1 v pořadu GEJZÍR

Dne 26.3.2015 uvedla Česká televize v pořadu GEJZÍR reportáž o genetické genealogii. Pořad si můžete přehrát z archivu České televize (cca 6:55)

—————

26.01.2015 08:53

Hyde Park ČT 24

RNDr. Daniel Vaněk, Ph.D. v pořadu Hyde Park ČT24 dne 23.1.2015.

—————

11.04.2013 18:09

Rezignace na místo místopředsedy Vědecké rady ÚSTR

Odvolání ředitele ÚSTR Daniela Hermana dne 10.4.2013 vnímám jako politicky motivovaný zásah do chodu ÚSTR, který Ústav bude destabilizovat a zůží prostor pro svobodnou badatelskou, ediční a veřejnou činnost Ústavu. Jelikož se na tomto destruktivním procesu nehodlám podílet, oznámil jsem dnešního...

—————